panele słoneczne

lampy do ogrodu

Odpowiednio dobrane oświetlenie ogrodowe

Piękne oświetlenie ogrodowe to marzenie każdego pasjonata przydomowej zieleni. Jak sprawić, by przestrzeń wokół naszego domu zdobiły nie tylko kwiaty, lecz także odpowiednio dobrane lampy? Czy można połączyć piękne oświetlenie z praktyczną potrzebą bezpiecznego poruszania się po ogrodzie wieczorem i w nocy? Optymalne połączenie walorów estetycznych i funkcjonalnych jest nie lada wyzwaniem. W celu prawidłowego dobrania oświetlenia ogrodowego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy. Wybór będzie zależał od tego, co konkretnie chcemy w ogrodzie oświetlić, jakiej mocy oświetlenia oczekujemy i jakie fundusze chcemy przeznaczyć.

Nowoczesne lampy ogrodowe są w stanie spełnić wiele wymogów stawianych im przez kupujących. Produkty wybieramy na podstawie tego, co chcemy za pomocą światła podkreślić w naszym ogrodzie. Chcesz rozjaśnić całą długość ścieżki prowadzącej do domu? Rozważ zakup słupków ogrodowych. Marzą Ci się subtelnie podświetlone rabaty z kwiatami? Idealnym rozwiązaniem będą lampy ogrodowe kule, które nadadzą Twoim kwietnikom bajkowy wygląd.

Oświetlenie solarne i napięciowe – wady i zalety

Oświetlenie solarne ma wiele plusów. Jednak w jego funkcjonowaniu dopatrzeć można się również wielu czynników negatywnie wpływających na ogólną ocenę działania. Łatwy montaż, który nie wymaga dostępu do elektryczności, sprawia, że działające w ten sposób lampy do ogrodu zainstaluje największy nawet laik. Nie są konieczne kable, ani uchwyty do przewodów elektrycznych. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy oczekujemy od naszego oświetlenia większej mocy i bardziej wyrazistego światła. W takiej sytuacji przewagę mają tradycyjne lampy napięciowe. Musimy mieć również na uwadze dostęp do promieni słonecznych w naszej szerokości geograficznej. O odpowiednią jakość oświetlenia późną jesienią i zimą będzie naprawdę trudno, ważne jest również, aby sprzęt działający w ten sposób był regularnie czyszczony, ponieważ wszelkie zabrudzenia mogą wpływać na ładowanie baterii. Przy montażu oświetlenia napięciowego nie musisz martwić się o obecność sztucznego światła w pobliżu, jego funkcjonowania nie zaburzy pobliskie oświetlenie uliczne czy inne elektryczne lampy. Kompromisem mogą być lampy napięciowe, ale zasilane domową instalacją fotowoltaiczną. Trzeba jednak pamiętać, że poza samym kosztem montażu, konieczna będzie w przyszłości utylizacja fotowoltaiki. I pamiętaj, tanie lampy to nie zawsze dobre lampy!