panele słoneczne

panele solarne

Panele solarne

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej coraz więcej osób szuka sposobów na obniżenie domowych rachunków za prąd. Przykładem może być klimatyzacja domowa Wrocław, która do swojego działania potrzebuje sporo energii. Oszczędności można zrobić, montując w gospodarstwach domowych odpowiednie urządzenia wytwarzające energię elektryczną. Urządzeniem takim mogą być panele solarne lub przydomowa elektrownia wiatrowa przetwarzająca siłę wiatru w prąd. Jednakże wyliczając koszty, należy mieć na uwadze, że finalnie konieczna będzie utylizacja wiatraków lub utylizacja paneli fotowoltaicznych.

Dotacje na panele fotowoltaiczne

Obecnie większą popularnością wśród Polaków cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Wynika to głównie z tego, że na tego typu inwestycje możliwe jest uzyskanie dotacji. Dotacje na panele solarne przyznawane są w ramach różnych projektów, finansowanych przez państwo lub Unię Europejską. Tego typu pomoc może przyjmować różne formy. Przykładowo w ramach projektu Prosument II obsługiwanego przez Bank Ochrony Środowiska, wysokość dofinansowania może sięgnąć 30%. Reszta kosztów rozkładana jest na raty o oprocentowaniu rocznym na poziomie 3%. Nieco inaczej wyglądają zasady projektu Słonecznik. W tym przypadku klient może liczyć na pożyczkę, której wysokość może sięgać 100% planowanych kosztów inwestycji. Pożyczka udzielona na panele słoneczne podlega częściowemu umorzeniu, którego wysokość może wynosić od 5 do 15%. Dotacji na instalację paneli fotowoltaicznych udziela również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania w tym przypadku wynosi od 20-40% wartości inwestycji, a oprocentowanie kredytu udzielonego na wykonanie instalacji ustalono na poziomie 1%.

Co można kupić za dotacje na panele solarne

Osoba korzystająca z dotacji, za uzyskane pieniądze może kupić m.in. projekt budowlano wykonawczy, a także niezbędne urządzenia, takie jak ogniwa, inwerter fotowoltaiczny, aparaturę kontrolno-pomiarową oraz różnego rodzaju przewody instalacyjne. Dofinansowanie może zostać także przeznaczone na spłatę części kredytu lub opłacenie kosztów montażu instalacji. Niestety utylizacja fotowoltaiki nie jest możliwa do sfinansowania z tych środków.