panele słoneczne

panele fotowoltaiczne sklep

Panele fotowoltaiczne sklep - którą instalację wybrać

Promieniowanie słoneczne jako alternatywne źródło energii, jest coraz częściej wykorzystywane przez indywidualne gospodarstwa domowe do zaspokajania zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną. Takową ma chociażby klimatyzacja Wrocław. Jest to możliwe dzięki prężnemu rozwojowi technologii solarnych. Ceny paneli fotowoltaicznych w niejednym panele fotowoltaiczne sklep spadają z roku na rok za sprawą szeroko zakrojonych inwestycji oraz rosnącej wydajności urządzeń. Jednak energia ze słońca to nie tylko korzyści dla środowiska naturalnego, lecz również dla kieszeni indywidualnych inwestorów. Panele solarne pomagają bowiem skutecznie obniżyć rachunki za prąd. Ze względu na wyjątkowo niskie koszty utrzymania instalacji, wydatkiem, jaki ponosi się w przypadku czerpania energii słonecznej, jest koszt zakupu paneli i ich montaż. Jednakże należy pamiętać, że w przyszłości czeka nas jeszcze utylizacja paneli fotowoltaicznych. Jeśli myślimy o założeniu instalacji solarnej na swoim dachu, warto przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom. Zazwyczaj każdy sklep z panelami słonecznymi oferuje komplet elementów koniecznych do założenia instalacji. Zazwyczaj są to panele fotowoltaiczne, inwerter fotowoltaiczny, przewody instalacyjne, złączki do paneli oraz konstrukcja nośna do montażu na dachu.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię promieniowania słonecznego do wytwarzania energii elektrycznej, która następnie wykorzystywana jest do zasilania urządzeń domowych. Każdy panel zbudowany jest z szeregowo połączonych ze sobą ogniw. Są to tzw. ogniwa fotowoltaiczne, dzięki którym następuje przemiana energii słonecznej w energię elektryczną, w wyniku zjawiska fotowoltaicznego. Elementy te produkowane są najczęściej z krzemu (Si), germanu (Ge) i selenu (Se). W zależności od rodzaju ogniw można wyodrębnić dwie grupy paneli: monokrystaliczne, które lepiej sprawdzają się przy pełnym nasłonecznieniu i polikrystaliczne, działające wydajniej w warunkach zachmurzenia. Średnia żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi około 25-30 lat.

Falownik

Kolejną częścią instalacji jest inwerter fotowoltaiczny, inaczej zwany falownikiem, który przetwarza prąd stały na prąd zmienny. Falownik jest bardzo ważnym elementem, gdyż to on kieruje pracą całego systemu. Nieustannie monitoruje napięcie na panelach i optymalizuje działanie instalacji. Nowoczesne inwertery można podłączyć do internetu i analizować ich pracę za pomocą specjalnej aplikacji. Wówczas uzyskuje się dostęp do informacji dotyczącej poziomu uzyskanych oszczędności oraz w jaki sposób funkcjonuje instalacja w zależności od pory roku, czy dnia. Inwerter fotowoltaiczny połączony jest z panelami oraz z rozdzielnicą prądu za pomocą przewodów instalacyjnych. Natomiast same panele łączy się stosując tzw. złączki i mocuje na dachu przy użyciu konstrukcji nośnej.

Panele fotowoltaiczne, a kolektory słoneczne

Na koniec, aby uniknąć nieporozumień, warto zaznaczyć, że panel fotowoltaiczny ma zupełnie inne zastosowanie niż kolektory słoneczne. Kolektory słoneczne, wykorzystywane są bowiem w okresach silnego nasłonecznienia w celu produkcji ciepła do podgrzewania wody użytkowej oraz wspomagania instalacji centralnego ogrzewania. W procesie tym nie jest wytwarzana energia elektryczna. Jednakże po okresie eksploatacji konieczna jest zarówno utylizacja fotowoltaiki, jak i kolektorów słonecznych.